Különálló hangfalak

Ha saját magad állítod össze a hangfalrendszeredet alkotó komponenseket (surround, elülső, középső és mélynyomó hangfalakat), az eredmény várhatóan maximálisan kielégíti az igényeidet. Ahhoz is adunk néhány tippet, hogy a jelenleg meglévő hangfalaidból hogyan hozhatsz létre olyan rendszert, ami a legjobban kihasználja azok lehetőségeit.

Hangfalak összeválogatása - kérdések és válaszok

Kérdés: Válogatás többféle márkából– Tudom használni a régi hangfalaimat az újakkal együtt egy hangfalrendszerben?

Elég kockázatos dolog a különböző márkájú sztereó-hangfalak és mélynyomók/surround hangfalak kombinálása. A középső hangfalak a legérzékenyebbek – ha ezeket rosszul megválasztott elülső (jobb vagy bal oldali) hangsugárzókkal együtt használod, fülsértő hangszínváltásokat kaphatsz eredményül. A surround hangfalak esetében kevésbé kritikus a helyzet, de mindenképpen ajánlatos (ha ez lehetséges) otthon kiprobálni a hangzást megvétel előtt.

Kérdés: Válogatás egyféle márkából – Az összes JVC hangfal kompatibilis egymással? Kombinálhatok egymással nagy torony-hangfalakat, és kis surround modelleket?

Az azonos márkájú hangfalak egy adott termékcsaládban jól kombinálhatóak egymással – de ha kétségeid vannak, érdeklődj a cégek vevőszolgálatánál is. Gond nélkül használhatsz nagy és kisebb modelleket is egy rendszerben.

Kérdés: Mire figyeljek a mélynyomó kiválasztásánál?

Bizonyos szempontból a mélynyomó-szatellithangfal páros a legegyszerűbb kiválasztani. A legjobb természetesen, ha azonos márkákból választasz. Egy ökölszabály: kicsi szatellit-hangfalhoz kicsi mélynyomót válassz, ha a szatellitek legfeljebb 10 centisek, a mélyláda hangszórója se nagyon legyen 20 centinél nagyobb. Ugyanez a szabály igaz az ellenkező végletre: nagyobb modelleket nagy mélynyomókkal párosítsunk.

Tippek: elülső hangfalak

Ha a zenehallgatást részesíted előnyben a DVD-kkel szemben, érdemes a lehető legjobb bal és jobb elülső hangfalat beszerezned, amit még megengedhetsz magadnak. Ha ennek az ellenkezője igaz, pénztárcádtól függően kombináld az 5.1-es és 6.1-es hangfalakat.

Tippek: középső-csatornás (center) hangfalak

A legfontosabb a magas, közepes, és mély (basszus) hangszínek megfelelő egyensúlyának megtartása a középső csatornán. Arra is figyelj, hogy ha a bal és jobb oldali hangfalak meglehetősen nagyok, akkor megfelelően nagy méretű középső hangsugárzót válassz hozzá. A basszus hangzás a lehető legkevésbé függjön a mélynyomótól a középső csatornán. Minél kisebbek a középső hangfalak, annál kevesebbet nyújtanak hangzásban.

Tippek: surround hangfalak

Kétféle kivitelezésük létezik:

1. Monopol
Egy hagyományos surround hangfal egy normál szatellit-hangszóróhoz hasonlít leginkább. Ezek ún. monopol hangfalak, és a hangot előrefelé bocsátják ki. A legtöbb integrált rendszerhez szállított és külön kapható olcsó hangfal szett ezt a típust használja. A jobb hangfalrendszerekben és a SACD/DVD-Audió rendszerekben is tökéletesen működőképesek.

2. Dippol/bipol
Az ilyen típusú hangfalak két irányban bocsátják ki a hangot. Egyedi, V-alakú elülső részükről könnyen felismerhetőek. Kiterjedtebb, egyenletesebb térhangzást biztosítanak, mint a monopol modellek. Leginkább DVD-filmekhez alkalmasak, a többcsatornás zenéhez kevésbé.

Tippek: mélynyomók

Egyes mélynyomók általában alkalmasabbak a házimozirendszerek hangzásigényének kielégítésére, mint jó zenei basszusok szolgáltatására. Az előbbi alkalmazás inkább mennyiségi, mint minőségi követelményeket támaszt, de néhány mélynyomó inkább alkalmas gyengébb, de szebb basszusok produkálására. Vannak modellek, amelyek mindkét feladatot kitünően látják el – természetesen ezek a legdrágábbak.

Csatlakoztatási lehetőségek

Mielőtt megvennéd a vezetékeket, helyezd el a hangfalakat abba a pozícióba, ahol lesznek, és pontosan mérd le a szükséges távolságokat. Hogy ne érhessen kellemetlen meglepetés, inkább hagyj rá minden kábel hosszára még legalább fél métert – a legtöbb áruház ugyanis nem veszi vissza a méretre vágott vezetékeket.

A legtöbb esetben egy hagyományos hangfalkábel tökéletesen megfelel. Ha több, mint 6 méteres távot kell áthidalnod a vevő és a hangfalak közt, legalább egy 16-os méretű vezetéket szerezz be (minél kisebb ez a szám, annál vastagabb a kábel). A speciális kábeltípusok sokkal drágábbak, viszont jobb hangminőséget garantálhatnak.